pomoc

Dzień dobry!
Mam pytanie czy jest różnica w znaczeniu i czy obie formy są poprawne: pomoc komuś i pomoc dla kogoś? Konkretny przykład z życia wzięty, w raporcie wysyłanym kierownictwu należy pisać: pomoc działowi kadr czy pomoc dla działu kadr.
Z góry dziękuję za wyjaśnienie wątpliwości!
Serdecznie pozdrawiam
Emilia Malec
Obie możliwości wchodzą w rachubę, por. przykłady z Innego słownika języka polskiego: „Przed wojną była zaangażowana w pomoc uchodźcom hiszpańskim” i „Zwrócili się do nas o pomoc dla rozbitków”. Czasem jednak celownik pojawia się w kontekście słowa pomoc tylko dlatego, że wymaga go inny składnik zdania, np. zaoferować pomoc rozbitkom (tzn. zaoferować rozbitkom, a nie pomoc rozbitkom).
W raporcie wysłanym kierownictwu można napisać na przykład: „Należy przyjść na pomoc działowi kadr” albo „Konieczna jest pomoc dla działu kadr”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski