ponownie Allegro

Przeczytałem w archiwum poradę „kupić a wygrać” i choć nie jestem autorem tego pytania, to jestem pewien na 90%, że Jan Grzenia nie zrozumiał intencji pytającego. Moim zdaniem ta osoba nawiązywała do porady „w Allegro czy na Allegro” i chodziło jej o podanie argumentu, że jednak na. Czyli że kupujemy na Allegro, tak jak na licytacji, a wręcz wygrywamy.
Kwestia na Allegro czy w Allegro ma związek z tym, jak myślimy o serwisie Allegro: czy jako o sklepie (por. w sklepie), czy też jako o licytacji (por. na licytacji). Analogia do licytacji jest nawyraźniej silniejsza, ponieważ w Korpusie Języka Polskiego PWN konstrukcja na Allegro zdecydowanie przeważa. W pewnych substandardowych odmianach polszczyzny mówi się jednak też na sklepie, co nie znaczy wcale 'na dachu sklepu'. Tego rodzaju przykłady mogą napawać ostrożnością i nieufnością do przyimka na. Ostatecznie jednak niech decyduje zwyczaj językowy.
Mirosław Bańko, PWN