poprawny przepis

Dzień dobry,
do dania dosypujemy chińską przyprawę pięciu smaków czy chińską przyprawę pięć smaków? Do tego dolewamy około łyżkę czy łyżki wody/octu/oliwy?
Dziękuję
Lidia Kowalczyk
Przyznam się, że nie znam takiej przyprawy, więc jej nazwę ująłbym w cudzysłów, i to niezależnie od tego, czy występowałaby w dopełniaczu, czy w mianowniku. O ile jednak konstrukcja z dopełniaczem, wymieniona na pierwszym miejscu w pytaniu, może się bez cudzysłowu obyć, o tyle konstrukcja z dopełniaczem, wymieniona jako druga, powinna cudzysłów mieć.
Do przyrządzanej potrawy można dolać około łyżki wody. W kontekście czasowników rządzących dopełniaczem lub biernikiem (a dolać może rządzić jednym i drugim) słowo około wymaga dopełniacza. Jeśli z jakiegoś powodu to Pani nie odpowiada, można dolać mniej więcej łyżkę wody.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski