por

Proszę określić nazwę warzywa: por jest rodzaju męskiego czy żeńskiego (pora)? Według mojej wiedzy nazwa brzmi por w mianowniku liczby pojedynczej, ponieważ wywodzi się z języka łacińskiego od słowa porrum.
Por jest męski. Regionalnie można spotkać formę (ta) pora, ale nie ma ona statusu normy. Pochodzenie wyrazu nie zawsze rozstrzyga o jego rodzaju w polszczyźnie, zresztą łacińskie porrum jest rodzaju nijakiego.
Mirosław Bańko, PWN