porobić się

Szanowni Państwo!
Dlaczego żaden SJP nie rejestruje porobić się w znaczeniu – przepraszam za cytat – „posrać się wulg. «wypróżnić się mimowolnie»”. Jest ono powszechnie używane, przynajmniej na Podkarpaciu (np. na spotkaniu w przedszkolu panie informowały, aby dzieciom dawać rzeczy na zmianę na wypadek, gdyby się porobiły).
To samo znaczenie tutaj: http://www.dsh.waw.pl/zon/index.php?page=persons&id=548. Używać? Czym zastąpić? „Zrobiło kupę w majtki” brzmi wręcz niegrzecznie!
Z Poważaniem
J.W.
Nie uważam, aby zdanie „Zrobiło kupę w majtki” brzmiało niegrzecznie. Brzmi potocznie, może trochę infantylnie, w sytuacji bardzo oficjalnej byłoby dysonansem, w szczególnej sytuacji mogłoby kogoś urazić, ale nie można powiedzieć, aby było z natury niegrzeczne. Z pewnością tę samą treść można wyrazić dosadniej.
Pana obserwacja, że porobić się w tym znaczeniu nie występuje w żadnym słowniku języka polskiego, jest prawdopodobnie przedwczesna. Istotnie, nie ma go w słowniku warszawskim ani u Doroszewskiego, ani w żadnym z dwóch słowników polszczyzny potocznej, do których zajrzałem. Ale zostały jeszcze do sprawdzenia niezliczone słowniki gwarowe (ich monografia pióra Haliny Karaś, niedawno wydana, to gruba książka), zostały słowniki slangu, różnych odmian środowiskowych. Oczywiście nikt pewnie takiej kwerendy nie podejmie, musimy poczekać do czasu, aż powstanie indeks zbiorczy wszystkich (prawie wszystkich) słowników języka polskiego, z odesłaniami do ich witryn internetowych.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski