poroniński

Proszę o wyjaśnienie mi, dlaczego w Poroninie funkcjonuje w nazwach przymiotnik poroniański, np. „Poroniańskie Centrum Kultury”, „Poroniańskie Lato” etc. Czy taka forma jest prawidłowa? Dziękuję.
Przymiotnik poroniański jest nieprawidłowy. Formą prawidłową jest poroniński. Taka forma jest poprawna i obowiązuje w obiegu oficjalnym. Nazwy „Poronińskie Centrum Kultury” i „Poronińskie Lato” do takiego obiegu należą.
Forma poroniński jest zbudowana regularnie: Poronin + -ski, jak Poznań – poznański.
Aleksandra Cieślikowa, prof., IJP PAN, Kraków