porównać – ale jak?

Która forma jest prawidłowa: porównać coś/kogoś z czymś czy coś/kogoś do czegoś?
Obie konstrukcje są poprawne, ale mają niejednakowe znaczenie. Jeśli ktoś porównał coś z czymś, to zestawił te rzeczy ze sobą i wskazał między nimi podobieństwa oraz różnice. Jeśli natomiast porównał coś do czegoś, to zestawił te rzeczy po to, aby pokazać podobieństwa między nimi. Zob. Inny słownik języka polskiego, hasło porównać – porównywać, punkty 1 i 2.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski