port komputerowy

Witam serdecznie!
W terminologii komputerowej przyjęło się używanie słowa port w niektórych kolokacjach jako synonim słów gniazdo lub złącze. Jest to niewątpliwie kalka z języka angielskiego, niemniej już dość spopularyzowana w języku polskim, vide port USB albo port podczerwieni.
Czy Pana zdaniem jest to już dopuszczalne użycie, czy powinno być traktowane jako błąd?
Dziękuję i pozdrawiam,
Jarek Hirny
Moim zdaniem nie ma powodów do traktowania takiego użycia jako błędu. I polski i angielski port pochodzi od łacińskiego portus. Znaczenie informatyczne jest naturalnym uogólnieniem miejsca wymiany towarów i pasażerów na urządzenie do wymiany informacji. Co więcej, w informatyce słowo to jest jednoznaczne, podczas gdy złącze może oznaczać 'interface', a gniazdo – 'plug'.
Janusz Bień, prof., Uniwersytet Warszawski