portfolio

Jak piszemy portfolio? Razem czy osobno?
Nie ma tu żadnej tajemnicy, którą by językoznawcy ukrywali przed ogółem użytkowników języka. Można wierzyć słownikom, które przytaczają to słowo w pisowni łącznej.
Portfolio trafiło do polszczyzny z języka angielskiego, a tam z wloskiego. Po włosku brzmi portafogli, a powstało z portare 'nosić' i foglio 'liść'. Jak widać, słowo jest złożone, ale skoro zapożyczyliśmy je w pisowni łącznej, byłoby nadgorliwością je u nas rozdzielać.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski