porubstwo

Co oznacza zwrot porubstwo? Zwykło się mówić ruja i porubstwo, każdy wtedy udaje, że wie, o co chodzi. Sam zresztą tak postępuję od pięćdziesięciu lat. Ostanio natknąłem się na to słowo w Biblii, nie występuje jednak w żadnym moim słowniku. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie.
Jerzy Wiśniewski
Linde daje cytat, który starcza za definicję: „Lepiej żonę mieć, aniżeli w swejwoli i w porubstwie żyć”. Więcej informacji znajdzie Pan w Etymologicznym słowniku języka polskiego oraz w Słowniku wyrazów kłopotliwych (oba wydane przez PWN).
Mirosław Bańko