posłuchać czy poczytać?

Na pewnym forum dział poświęcony prezentacji prac w opisie zawiera stwierdzenie: „Posłuchaj opinii innych o swoim dziele”. Została poruszona kwestia, że skoro forum się czyta, to zamiast tego posłuchaj należy dać poczytaj. Jak to właściwie powinno być?
Język mówiony był pierwszy, wiele wyrażeń potwierdza wciąż jego prymat. Wprawdzie rozróżniamy słuchaczy i czytelników, ale nie razi, gdy ktoś mówi: „Wsłuchaj się w głos autora”, choć nie o głos tu chodzi, tylko o słowo pisane. „Posłuchaj opinii”, nawet gdy ich nikt głośno nie wypowiada, ma i to uzasadnienie, że słuchać to nie tylko 'odbierać słuchem', ale też 'postępować tak, jak ktoś radzi lub każe'. I wreszcie – na rzymskim forum dyskutowano (na głos), ale raczej nie czytano i nie pisano.
Krótko mówiąc (czy mam to zmienić na: „Krótko pisząc…”?), nie widzę w cytowanym zdaniu nic złego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski