potoczne jak

Czy uznać za poprawne zdanie złożone, w którym zaimek jak zastąpił spójnik gdy? W uczniowskich zeszytach jest to wręcz nagminne, najczęściej jeszcze z dodatkiem niepotrzebnego moim zdaniem zaimka to. Dla przykładu: „Jak przyjechaliśmy, to się rozpakowaliśmy”. Podobnie dzieje się ze zdaniami warunkowymi, w najmłodszym pokoleniu spójnik jeśli jest niemal całkowicie wyparty przez jak. Co sądzić o tych konstrukcjach?
Anna G.
Jeśli uczniowie tak piszą wypracowania, to znaczy, że nic nie czytają (prócz postów i esemesów). Konstrukcje typu jak x, (to) y są bowiem używane w języku potocznym zamiast zdań okolicznikowych czasu i warunku. Polszczyzna pisana wymaga zaś konstrukcji ze spójnikami jeśli lub jeżeli i kiedy lub gdy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski