potomek Afroamerykanki i Latynosa

potomek Afroamerykanki i Latynosa

27.11.2021

Jak politycznie poprawnie, ale w miarę naturalnie nazwać kogoś, kto jest potomkiem Afroamerykanki i Latynosa (ang. a mix of black and Latino)? Jakoś niezręcznie nazywać człowieka „mieszanką”. „Miał w sobie krew czarną i latynoską” też nie brzmi najlepiej. „Był w połowie czarny/Afroamerykaninem w połowie Latynosem”?

Będę wdzięczna za wskazówki.

Dorota

Jeśli potrzebuje Pani jednego słowa, to można zbudować takie na wzór słowa Afroamerykanin, np. Afroamerykolatynos lub Afrolatynoamerykanin (ta druga forma odnosiłaby się do mieszkańca USA). Jeśli natomiast chodzi o przetłumaczenie ang. mix of black and Latino, to słowa, których Pani sama użyła na początku – „potomek Afroamerykanki i Latynosa” – brzmią nie gorzej niż dalej rozważane propozycje. Mieszaniec w odniesieniu osobowym brzmi lekceważąco, a nawet pogardliwie, mieszanka zaś w ogóle nie wchodzi w rachubę.

Istnieje też szereg innych możliwości, które oddają sens oryginału, choć mniej lub bardziej oddalają się od jego budowy, np. „Pochodził ze związku Afroamerykanki i Latynosa”, „Ten pół Afroamerykanin, pół Latynos…”, „Afroamerykanin półkrwi latynoskiej…”, „Afroamerykanin, ale półkrwi Latynos…” (w dwóch ostatnich przykładach symetria została zaburzona).

Porada opublikowana: 23.03.2014

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!