powieść-rzeka itp.

Szanowni Państwo,
jak należy pisać: powieść-parabola (jak powieść-dziennik) czy powieść parabola (jak powieść rzeka)?
Dziękuję za odpowiedź
Ignacy Miś
To zależy, czy chce być Pan w zgodzie z ortografią, czy z przyjętym zwyczajem językowym. Zgodnie z regułą ortograficzną powieść-rzeka powinna mieć rozłączną pisownię (bez łącznika), gdyż człony tego złożenia są nierównorzędne: określa ono rodzaj powieści, a nie coś, co jest jednocześnie powieścią i rzeką. Ale słowniki terminów literackich, a także encylopedie, podają pisownię z łącznikiem, gdyż tak słowo to zapisują literaturoznawcy. Należałoby je uznać za zwyczajowy wyjątek od reguły i usankcjonować w nim użycie łącznika.
Przez analogię można by pisać powieść-dziennik i powieść-parabola, co też byłoby sprzeczne z regułą ortograficzną. Zdaje się, że i literaturoznawcy byliby skłonni pisać te nazwy właśnie w taki sposób. Świadczy o tym hasło powieść-pamiętnik zawarte w jednym ze słowników terminów literackich.
Mirosław Bańko