powracające nastolatki

Jak to jest z tymi nastolatkami? To są te nastolatki, obojętnie czy rodzaju męskiego czy żeńskiego. Ale ciśnie mi się na usta pytanie, dlaczego nie nastolatkowie? Czy nie byłoby to bardziej logiczne?
Z góry dziękuję.
W archiwum poradni jest odpowiedź na Pana pytanie, ale nie mogę Pana do niej odesłać, ponieważ nowy interfejs poradni nie na razie nie obsługuje poprawnie wyszukiwania. Przytaczam więc archiwalne pytanie i odpowiedź:
Szanowni Państwo!
Czy obie formy: nastolatkinastolatkowie, czterdziestolatkiczterdziestolatkowie itd. są dopuszczalne?
Dziękuję za odpowiedź.
Nie tylko dopuszczalne, ale nawet faktycznie używane. Można zauważyć, że im starsza grupa wiekowa, tym silniejsza tendencja, aby mówić o niej za pomocą godnościowej formy o zakończeniu -latkowie niż za pomocą lekko lekceważącej formy na -latki. Poza tym zakończenie -latkowie ma tę zaletę, że odnosi się tylko do mężczyzn lub towarzystwa o płci mieszanej, podczas gdy zakończenie -latki może też wskazywać na grupę samych kobiet.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski