pozorne pleonazmy

Witam.
Czy forma podatek VAT jest poprawna? Skoro już VAT zawiera słowo podatek? Jak się stosuje inne skróty, to nie pisze się przecież przysposobienie PO (PO 'przysposobienie obronne'), Instytut PGI (PGI 'Państwowy Instytut Geologiczny') czy komputer PC (PC 'personal computer').
VAT nie jest jedynym podatkiem, a maszyny typu PC nie są jedynymi komputerami na świecie. Konstrukcje typu podatek VAT czy komputer PC nie są więc wcale gorsze niż miasto Warszawa albo lody Bambino. Wprawdzie słowa podatek i komputer są zawarte w nazwach VAT i PC, ale tylko pośrednio, bo nie one same, tylko ich angielskie odpowiedniki. Poza tym skrótowce się leksykalizują, a więc gdy używamy ich, nie myślimy o ich genezie.
Istotnie nie powiemy przysposobienie PO ani Instytut PIG, a gdybyśmy takie sformułowania spotkali, uznalibyśmy je za niezręczne. Różnica między tymi przykładami a dwoma poprzednimi polega chyba na stopniu leksykalizacji – większym w wypadku VAT i PC, mniejszym w wypadku PO i PIG.
Mirosław Bańko, PWN