praca dla niezdolnych do pracy

Witam Państwa,
w Internecie pojawiło się ogłoszenie o pracy dla niepełnosprawnych:
Wymagania:
1. umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności (lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy)
2. mile widziane doświadczenie w podobnej pracy,
3. komunikatywność, uczciwość,
4. mile widziana umiejętność obsługi kasy fiskalnej,
5. brak wyraźnych przeciwwskazań ruchowych.

Czy jest ono logiczne?
Z ogłoszenia wynika, że Polska jest rajem w Europie, skoro pracę oferuje się tu nawet tym, którzy nie mogą pracować (por. punkt 1). Najwidoczniej wszyscy zdolni do pracy już pracę dostali.
Jeśli głębiej poszukać przyczyn, dla których ktoś szuka pracowników niezdolnych do pracy, to przychodzi do głowy myśl, że liczy na korzyści finansowe przysługujące tego rodzaju pracodawcom. Nie bez powodu w ogłoszeniu napisano: „orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy”. Doświadczenie, komunikatywność, uczciwość itd., owszem, są mile widziane, ale orzeczenie o niepełnosprawności – umiarkowanej, znacznej czy całkowitej – musi być.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski