praca z czymś czy praca nad czymś?

Która forma jest poprawna praca z długimi dokumentami, praca z bazą danych czy praca nad długimi dokumentami, nad bazą danych? Zaznaczam, że chodzi o pracę, podczas której tworzymy dopiero dany dokument, opracowujemy go niejako technicznie. A może jedna forma należy tylko do języka mówionego, a druga do języka pisanego?
Z poważaniem
Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Jeśli ktoś pracuje nad bazą danych lub np. nad powieścią (która też jest rodzajem długiego dokumentu), to znaczy, że ją tworzy. Gdyby pracował z bazą danych, znaczyłoby to, że korzysta z niej w celu zrobienia czegoś.
Mirosław Bańko