precedensowy i bezprecedensowy

Nie rozumiem różnicy między słowami precedensowy i bezprecedensowy. Proszę o wyjaśnienie. Dziękuję i pozdrawiam.

Różnica jest zasadnicza, gdyż wymienione wyrazy mają znaczenia przeciwstawne. Precedensowe działanie (np. precedensowy wyrok sądu) to takie, które w danej sytuacji podjęto po raz pierwszy i które może w przyszłości służyć jako wzór do naśladowania, gdy taka sytuacja się powtórzy. Bezprecedensowe działanie to takie, które nie miało precedensu, czyli wzoru w jakimś wcześniejszym działaniu.

Archiwum

    Wytłumaczenie jest sprzeczne, bo zakłada, że:

    1. precedensowy i bez precedensu są przeciwstawne

    2. bezprecedensowy – niemający (wcześniejszego) precedensu; bezprecedensowy – występujący pierwszy raz – czyli taki, który też nie miał wcześniejszego precedensu.

    Bartłomiej Miluch