prestiż i miano

Szanowni Państwo,
czy stół może mieć prestiż? Ostatnio spotkałam się ze zdaniem: „Elegancka zastawa doda stołowi prestiżu”, a do tej pory wydawało mi się, że prestiż przynależny się raczej osobie lub instytucji. Jak to w końcu jest i dlaczego? I drugie pytanie: czy przedmiot może zyskać miano? Na przykład w zdaniu: „Etażerka zyska miano prawdziwej ozdoby”, użyto tego sformułowania poprawnie czy nie?
Z wyrazami szacunku,
Urszula Dąbrowska
Prestiż mają nie tylko osoby i instytucje. Kolokator w wyszukiwarce PELCRA, jednej z dwóch obsługujących Narodowy Korpus Języka Polskiego, znajduje m.in. następujące rzeczowniki w prawostronnym kontekście przymiotnika prestiżowy (według malejącej istotności statystycznej):
nagroda, wyróżnienie, impreza, konkurs, czasopismo, festiwal, turniej, uczelnia, tytuł, zawód, ranking, trofeum, stypendium, certyfikat

Lista obejmuje ponad 100 rzeczowników, ale nie ma na niej stołu ani żadnego innego rzeczownika o podobnym znaczeniu (najbliższe mu są prestiżowe auta). Mimo to można mówić o prestiżu stołu, np. gdy mebel ten, z odpowiednią zastawą, staje się symbolem prestiżowego spotkania w prestiżowym budynku prestiżowej instytucji.
Nie ma też błędu w drugim Pani przykładzie, w każdym razie gramatycznego ani leksykalnego. Ogólnie biorąc, w takich wypadkach można się zastanawiać nad trafnością wyborów dokonywanych przez nadawcę, ale do ich oceny trzeba znać kontekst (nie tylko leksykalny) i intencję mówiącego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski