presuponować

Co to znaczy presuponować?
Jeśli ktoś presuponuje coś, to zakłada, że jest to prawdziwe. Jeśli jakaś sytuacja presuponuje inną, to ta druga jest logicznie konieczna, aby zaistniała pierwsza. Oto przykład: „A więc sonet w żaden sposób nie mógł być traktowany tak, jakby stanowił kategorię estetyczną, bo wyróżniał się liczbą wersów i pewnymi właściwościami układu strof i rymów, nie zakładał jednak z góry — jako forma — swoistego widzenia świata i nie presuponował określonego typu wartości” (Michał Głowiński, Ekspresja i empatia).
Słowo presuponować jest nie tylko obce, ale i wyraźnie erudycyjne. W polszczyźnie nawet w tekstach specjalistycznych jest rzadko spotykane.
Mirosław Bańko