prezydent miasta Katowice czy Katowic?

Witam. Jak poprawnie zaadresować pismo do prezydenta miasta Katowice? Czy właśnie tak: Prezydent miasta Katowice czy też Prezydent miasta Katowic? Dziekuję serdecznie i pozdrawiam
Nazwa miasta w takich połączeniach może wystąpić w mianowniku lub dopełniaczu, nie można żadnej z tych form zdyskwalifikować, chociaż przewagę w praktyce językowej mają konstrukcje typu prezydent miasta Lublina.
Moim zdaniem lepsze jest sformułowanie prezydent miasta Katowice (i tak dalej, np. rada miasta Kolno, wójt gminy Tuszyn), ponieważ użycie rzeczownika o znaczeniu ogólnym ma sens pod warunkiem, że wprowadza podstawową (czyli mianownikową) formę nazwy. Jeśli takiego rzeczownika nie używamy, stosujemy nazwę miejscową w dopełniaczu, np. prezydent Katowic, rada Kolna, wójt Tuszyna.
Konkluzja: prezydent miasta Katowice lub prezydent Katowic.
— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
PS. W tej sprawie wypowiadaliśmy się już kilkakrotnie. Przeszukanie poradnianego archiwum pod kątem słów burmistrz i prezydent pozwoli znaleźć inne, wcześniejsze opinie.
Red.