prezydent

Obecnie żona prezydenta to pani prezydentowa. A jeśli prezydentem byłaby kobieta, to jej mąż byłby…. prezydentowym? No bo chyba nie prezydentem. Z kolei kobieta-prezydent nie mogłaby być nazywana prezydentową, bo byłoby to mylące…
Przykłady takie pokazują, jak nierówno traktowane są płci w języku. Nazwy kobiet tworzone są od nazw mężczyzn, ale nie na odwrót. Także nazwy par małżeńskich pochodzą od nazw męskich, por. premierostwo albo Adamowie (Adam z żoną). Kobieta tradycyjnie była tylko towarzyszką życia mężczyzny i nie odgrywała istotnej roli w życiu społecznym. Język to „zapamiętał” i dziś, mimo że sytuacja się w znacznej mierze zmieniła, nadal dyskryminuje kobiety.
Mirosław Bańko