prime i double prime

 
prime i double prime
13.10.2014
Dzień dobry,
nurtuje mnie problem zapisu symboli stopy/minuty i cala/sekundy. W książce A. Wolańskiego Edycja tekstów (s. 71) podany jest znak: ' z komentarzem: „Nie należy go zastępować znakiem prim”. Zakładam, że chodzi o znaki unicode U+0027 i U+2032. Natomiast R. Bringhurst (Elementarz, s. 346) pisze, że prim (U+2032) oznacza stopy i minuty kątowe. „Znaków prim i bis nie powinno się mylić z pseudocudzysłowem (U+0027)”. Skąd ta różnica? Bo trudno uznać, że mamy polskie i kanadyjskie cale?
Oczywiście, nie mamy polskich i kanadyjskich cali. Do Edycji tekstów wkradł się, niestety, błąd. Do symbolicznego oznaczenia stóp, minut kątowych lub minut czasu stosujemy znak prime (U+2032), a oznaczania cali, sekund kątowych lub sekund czasu – znak double prime (U+2033). Dawniej, kiedy pełen zakres znaków Unicode nie był w powszechnym użyciu, dopuszczalne było zastępowanie wspomnianych symboli znakami ASCII (U+0027) i (U+0022). Podobnie jak używaliśmy obu tych znaków ASCII do transliteracji cyrylickiego znaku miękkiego (Ь ь) i znaku twardego (Ъ ъ). Dziś dysponujemy do tego celu wyspecjalizowanymi znakami Unicode – modifier letter prime (U+02B9) i modifier letter double prime (U+02BA).
Obecnie, kiedy nawet osoba nieprofesjonalnie zajmująca się składem komputerowym ma dostęp do palety znaków oferowanych przez Unicode, normą powinno być stosowanie odpowiednich symboli we właściwych im funkcjach. Zastępowanie znaków prime / modifier letter prime (′) i double prime / modifier letter double prime (″) maszynowym apostrofem (') i cudzysłowem (") uznamy za usterkę. Rażącym błędem będzie natomiast użycie we wspomnianych kontekstach apostrofu typograficznego (’) i typograficznego cudzysłowu zamykającego (”).
Adam Wolański
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!