priorytetyzacja

Szanowni Państwo,
Kilka dni temu natknęłam się na sformułowanie priorytyzacja. Budzi ono we mnie sporo wątpliwości, gdyż kontekst, w którym użyto tego słowa stanowił kalkę z języka angielskiego i, prawdę powiedziawszy, troszkę mnie razi. Stąd też zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o rozwianie moich wątpliwości, tudzież potwierdzenie, iż tego typu sformułowanie może byż używane.
Pozdrawiam serdecznie,
Beata Łopatka
Pani Beato,
Mnie także to słowo bardzo razi. Jest źle zbudowane. Prawdopodobnie ma pochodzić od słowa priorytet i oznaczać 'uważanie czegoś za priorytetowe', 'przyznawanie czemuś pierwszeństwa' lub też odnosić się do konkretnych działań, wynikających z tego „uważania” czy „przyznawania”. Ale wtedy słowo o takiej funkcji powinno brzmieć priorytetyzacja, bo nie ma uzasadnienia dla skracania słowa priorytet do prioryt. W istocie priorytetyzacja też trochę przez swą zawiłość jest rażąca. Lepiej (przynajmniej na razie, gdy nie potrzebujemy takiego słowa zbyt często) opisywać to po polsku własnie jako przyznawanie pierwszeństwa, wysuwanie na pierwszy plan itp.
Pozdrawiam -
Jerzy Bralczyk, Uniwersytet Warszawski