problem lat

Proszę o pomoc w ustaleniu odpowiedniej formy rzeczownika lata w wyrażeniach typu: grupa wiekowa 45–54 lata. Czy w domyśle dodajemy od… do… – wtedy mielibyśmy: 45–54 lat (od 45 do 54 lat), czy jednak liczebniki pozostają w mianowniku i forma: 45–54 lata jest właściwa. A co w sytuacji, gdy mamy np. grupę badanych w wieku 35–44 lat/lata? Mam często do czynienia z tekstami prezentującymi wyniki różnego rodzaju badań i widzę, że problem lat dotyka nie tylko mnie.
Gabriela Niemiec
Lepiej brzmi 45–54 lata (z uzgodnieniem do sąsiada) niż 45-54 lat (z uzgodnieniem do odległego członu). Drugą wersję zatem odrzucam, pierwszą przeczytałbym tak: czterdzieści pięć – pięćdziesiąt cztery lata.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski