problem z nauką ortografii

Mój syn ukończył tylko 6 klas szkoły podstawowej w Polsce. Mimo, że mieszka w innej strefie językowej od wielu lat, jego pierwszoplanowym i wybranym językiem jest język polski, ma jednak ogromne problemy z ortografią. Syn często przebywa w Polsce, ma żywy kontakt z językiem mówionym; również bardzo dużo czyta po polsku. Chciałabym kupić dla niego podręcznik ortografii i proszę o radę – jakie wydawnictwo byłoby przez Państwa polecane?
Serdecznie dziękuję Grażyna Langguth
Trudno odpowiedzieć na tę prośbę, bo najlepiej by było doradzać po zapoznaniu się z poziomem ortograficznych umiejętności Pani syna. Dobrze by też było znać dokładnie jego wiek.
Wspomina Pani, że syn czyta dużo po polsku. To dobra wiadomość, bo – moim zdaniem – częsty kontakt ze słowem pisanym to najlepszy sposób uczenia się ortografii. W takich warunkach nauka przebiega spontanicznie, bez przymusu, a nawet bez świadomości uczącego się. Pewnie jednak potrzeba też odrobiny systematyczności.
I na to znajdzie się rada. Na polskim rynku jest bardzo dużo programów komputerowych i podręczników do nauki ortografii przeznaczonych dla uczniów. W tym bogactwie łatwo się pogubić, ale rozważywszy różne racje, proponuję wybrać komputerowy Błyskawiczny kurs ortografii polskiej Doroty Sobieraj, a gdyby potrzebny był jeszcze słownik, można by skorzystać ze Szkolnego słownik ortograficznego PWN Aleksandry Kubiak-Sokół i Elżbiety Sobol. Publikacje są dostępne w Księgarni Internetowej PWN.
Prosimy o informacje o ortograficznych postępach Pani syna.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski