problemy różne

1. Co oznacza słowo predyleksje i kiedy możemy je stosować?
2. Czy teren można uznać za zabudowany, jeżeli stoi na nim ruina jakiegoś budynku, domu, budowli lub jakiś obiekt który jest w budowie (niedokończony)?
3. Czy na świadectwo dojrzałości można powiedzieć bumaga?
Dziękuję serdecznie za odpowiedź na moje pytania i pozdrawiam.
1) Predylekcje (uwaga, w zakończeniu jest c, nie s) to rzeczownik występujący zwykle w konstrukcji ktoś ma predylekcje do czegoś. W ten sposób możemy poinformować, że ktoś ma do czegoś naturalne upodobanie, szczególnie coś lubi, np. „Aktor ten ma predylekcje do ról komediowych”.
2) W języku potocznym raczej tak. Co innego w języku urzędowym, bo w przepisach prawa używa się określenia teren zabudowany, np. prawo o ruchu drogowym określa, że jest to obszar oznaczony odpowiednimi znakami drogowymi.
3) Wyraz bumaga to potoczne i żartobliwe określenie jakiegoś pisma urzędowego, dokumentu. Wynika stąd, że można tak określić również świadectwo dojrzałości.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski