problemy z pisownią

Szanowni Eksperci,
czy prawidłowy jest zapis: Vincenta van Gogha, Claude’a Moneta, Charles’a Perraulta? Dlaczego w tym ostatnim imieniu stosuje się apostrof?
Jeszcze jedno: w odpowiedzi udzielonej przez Poradnię w dn. 8.11.2007 przeczytałam, że Słownik skrótów i skrótowców J. Podrackiego podaje pisownię s.c., jako skrót od spółki cywilnej, w Wielkim słowniku ortograficznym PWN podana jest natomiast forma SC. Proszę o wyjaśnienie.
Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Karbowiak
1) Podane zapisy imion i nazwisk są prawidłowe. Francuskie imię Charles wymawiamy [szarl], a gdy po -e nie wymawianym stawiamy końcówkę, musimy poprzedzić ją apostrofem.
2) Słownik skrótów i skrótowców J. Podrackiego podaje dwa zapisy skrótu od wyrażenia spółka cywilna. Za podstawowy (bo częstszy) uznaje zapis s.c., ale akceptuje też formę SC. Pierwszy z nich nawiązuje do skrótu sp. z o.o., drugi do zapisu SA. Moim zdaniem należy zaakceptować oba, ponieważ są w powszechnym użyciu, a nie ma przy tym powodu, by któryś z nich zdyskwalifikować.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski