problemy ze słownikiem i z własnym pytaniem

Co poradnia sądzi o następującej kwestii: Nowy słownik poprawnej polszczyzny, który przestrzega przed umieszczaniem zaimka zwrotnego się na końcu zdania, w bloku z nazwami geograficznymi często podaje informację: „nazw mieszkańców nie tworzy SIĘ”.
PS: A oprócz tego problem ortograficzny dotyczący mojego pytania: czy powinien się tam pojawić, a jeżeli tak, to w którym miejscu, znak zapytania? Zamiast kropki na końcu czy może dwukropka?
Sprawę się można by skwitować przysłowiem: „Nie wie lewica, co czyni prawica”, w którym nie chodzi oczywiście o miejsca na scenie politycznej, lecz o lewą i prawą rękę. Myślę jednak, że byłoby to nadmierną uszczypliwością wobec autorów słownika. Zalecenie, aby słowa się nie umieszczać na końcu zdania, jest zasadne, ale nie znaczy to, że trzeba się do niego stosować mechanicznie. Zdanie „Nazw mieszkańców się nie tworzy” chyba nie jest wyraźnie lepsze od zdania „Nazw mieszkańców nie tworzy się”. Być może tym tłumaczy się decyzja autorów cytowanego słownika.
A co do postscriptum, to radzę pierwsze zdanie Pańskiego listu pozostawić bez zmian. Ewentualnie – jeśli razi Pana brak pytajnika w zdaniu formalnie pytajnym – proszę przekształcić je na pytanie zależne, które pytajnika nie wymaga: „Ciekaw jestem, co poradnia sądzi…”. I już.
Mirosław Bańko, PWN