prochowiec

Czy biernik słowa prochowiec brzmi prochowiec, czy prochowca? Czyli czy powiemy: „Włożył prochowiec” czy „Włożył prochowca”?
Z góry dziękuję i przepraszam za kłopot.
Magdalena
Mówimy „Włożył prochowiec”. Zdanie „Włożył prochowca” albo zostanie potraktowane jako błąd (analogicznie do „Włożył płaszcza”), albo w najlepszym razie uznane za potoczne. O tym, że „Włożył prochowca” nie razi tak jak „Włożył płaszcza” decyduje prawdopodobnie znaczna liczba rzeczowników męskożywotnych o zakończeniu -owiec, mających w bierniku końcówkę -a. Są wśród nich zarówno rzeczowniki osobowe, np. stoczniowca, szkoleniowca, jak i nieosobowe, np. paciorkowca, stekowca.
Mirosław Bańko, PWN