projekt

Czy dopuszczalne w korespondencji urzędowej jest użycie słowa projekt w znaczeniu 'program, przedsięwzięcie', np. projekt most do sukcesu, projekt Dolny Śląsk?
W takich przykładach słowo projekt znaczy właściwie 'zadanie' i jest to nowe znaczenie, nieco różniące się od tych, jakie dotąd notowały słowniki ('plan działania', 'dokumentacja', 'wstępna wersja czegoś'). Ten neosemantyzm upowszechnił się pod wpływem języka angielskiego i w tekstach urzędowych jest częsty (wyszukiwarka Google na hasło „projekty unijne” reaguje kilkuset tysiącami odpowiedzi). Jeśli po słowie projekt pojawia się nazwa własna projektu, to należy ją pisać wielką literą i wyróżniać cudzysłowem lub kursywą, np. projekt „Most do sukcesu”, projekt „Dolny Śląsk”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski