prokurator okręgowy

Kobietę pełniącą funkcję prokuratora nazwiemy: prokurator okręgowy, prokurator okręgowa czy prokuratorka okręgowa? Forma pierwsza jest tradycyjna, forma trzecia zgodna z poprawnością polityczną. Czy forma druga nie jest dziwacznym tworem językowym?
Tylko prokurator okręgowy. Przymiotnik okręgowy dostosowujemy do rodzaju gramatycznego rzeczownika określanego, a nie do płci nazywanego nim człowieka.
Forma prokuratorka okręgowa jest dopiero formą postulowaną przez środowiska feministyczne. Nie jest w żadnym stopniu utrwalona, w środowisku prawniczym traktowana jest jako wysoce niestosowna, gdyż sprawia wrażenie niepoważnej, sprzecznej z prestiżem zawodu.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski