promil

Nikt dotychczas nie pytał, a sprawa nie jest wcale jasna. Wg słownika promil w liczbie mnogiej nie odmienia się – z wyjątkiem liczb ułamkowych. Ale czy przez ułamek rozumie się np. 0,5 czy takze 2,5? Pozdrawiam i gratuluję pomysłu utworzenia PJ PWN.
S.Z.
Stanowisko nowszych słowników wobec promili jest nieco inne – obecnie akceptuje się odmianę tego słowa także w połączeniach z liczbami nieułamkowymi, a w bierniku i dopełniaczu lm. dopuszcza formy nie odmienione. „Pięć promil a. pięć promili” – informuje Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN. A dalej: „Miał dwa i trzy dziesiąte promila alkoholu we krwi”. Co można napisać krócej: „Miał 2,3 promila…”.
Mirosław Bańko