prostolinijny

Chciałbym zapytać o słowo prostolinijny. Czy może mieć ono również znaczenie w pewnym sensie negatywne, tzn. czy można użyć go, mówiąc o kimś, że jest człowiekiem prawym i dobrodusznym, ale prostym, nieobytym, prowadzącym prosty tryb życia, np w znaczeniu: „Mój dziadek całe życie spędził na wsi, nie jest człowiekiem wykształconym, obytym z ludzmi, ale jest uczciwy, prawy, dobroduszny”? Czy mówiąc o kimś takim, można użyć słowa prostolinijny?
Dziękuję za odpowiedź.
„Ktoś, kto jest prostolinijny, postępuje uczciwie i szczerze” (Inny słownik języka polskiego PWN). Słowo prostolinijny nie ma zabarwienia negatywnego, jest raczej na odwrót. Wyraźnie negatywny wydźwięk ma za to słowo prostacki.
Mirosław Bańko