proszę księdza

Szanowni Państwo,
Zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu jak najbardziej zręcznej formy, jaką należy stosować zwracając się do osoby duchownej w oficjalnych sytuacjach, pismach. Szczególne trudności napotykam wtedy, gdy osoba duchowna nie pełni ważnych funkcji kościelnych, czyli jest po prostu księdzem, a nie np. proboszczem parafii. Forma: „Wielebny księże” wydaje się być wyjątkowo niezręczna. Byłabym wdzięczna za pomoc i przesłanie propozycji.
Pozdrawiam,
Iwona Jezierska
Do księdza mówi się zasadniczo tak, jak do osoby świeckiej, ale zamiast pan mówi się ksiadz, np. „Niech ksiądz nam udzieli ślubu” lub „Co mam robić, proszę księdza?”. Jeśli ksiądz ma tytuł naukowy lub zawodowy, to umieszczamy go na drugim miejscu, tak jak po słowie pan, np. Księże profesorze, … lub Ksiądz redaktor Jan Kowalski.
Mirosław Bańko