protagonista

W ostatnim czasie – szczególnie chyba w Internecie – rozpowszechniło się użycie słowa protagonista w znaczeniu 'główny bohater (książki, filmu, gry)'. Intuicja podpowiada mi, że to prosta kalka angielskiego sensu tego słowa. Ale może się mylę i możemy powiedzieć, że „Wokulski to protagonista powieści Prusa”?
Z wyrazami szacunku,
Tomek Romaniuk
Być może młode osoby używające tego słowa w internecie kalkują słowo angielskie, ale to nie znaczy, że samo znaczenie 'główny bohater' jest pochodzenia angielskiego. Słownik Doroszewskiego na pierwszym miejscu umieścił znaczenie nawiązujące do greckiej tragedii, z którego wykształciło się współczene 'najwybitniejszy członek zespołu, aktor grający najważniejszą rolę w sztuce'. Zilustrował je m.in. cytatem z Norwida, dla którego słowo to musiało być jeszcze nowe, skoro poprzedził je wyrazami tak zwanym. Od dramatu do powieści droga niedaleka, więc choć znaczenie 'główny bohater książki' znalazłem tylko w Wielkim słowniku wyrazów obcych PWN, myślę, że mogło wyłonić się ze znaczenia starszego, dotyczącego teatru, a wpływ języka angielskiego (czy jakiegokolwiek innego) mógł być tylko czynnikiem pomocniczym.
Mirosław Bańko, PWN