przecieżby?

przecieżby?
18.09.2011
18.09.2011
Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy pisowni by z partykułami, szczególnie zaś z jedną – przecież. W SO przy haśle przecieżby jest odnośnik do zasady nr 161, w której mowa o pisowni tej cząstki ze spójnikami (w tym z przecież), natomiast w zasadzie nr 160 (by + partykuły) przecież nie zostało uwzględnione. Jak to rozumieć? I najważniejsze – jak pisać?
Serdecznie pozdrawiam,
Mira
Odnośnik z hasła prowadzi do zasady [161] i w treści tejże zasady jest wymienione przecież, a także przecieżby. Nie ulega wątpliwości, że w myśl ustaleń WSO pisownia powinna być łączna. Wprawdzie moim zdaniem przecież jest partykułą, nie spójnikiem, ale to nie wpływa na pisownię, gdyż WSO przewiduje także łączną pisownię -by z niektórymi partykułami. Nawet więc gdyby redaktorzy uznali przecież za partykułę, to po prostu przenieśliby przykład do par. [160].
Inna rzecz, że wiele spójników wymienionych w par. [161] w praktyce nie jest pisanych łącznie z -by, lecz rozdzielnie. Żartowano już sobie z pisowni boby (Maciej Malinowski, prowadzący witrynę językową w internecie, umieścił ten przykład nawet na okładce swojej książki), a nie jest to jedyny przykład zaskakujący. W porównaniu z poprzednimi wydaniami słownika PWN lista spójników w par. [161] WSO nieco stopniała, nie ma na niej np. spójnika oraz, por. kontrowersyjne orazby. Z jednej strony to dobrze, że obecna zasada nie eksponuje zapisów wątpliwych, z drugiej niedobrze o tyle, że samo brzmienie zasady [161] (por. słowa: „a zwłaszcza z następującymi”) wskazuje, że zawarta tu lista spójników jest niekompletna. Nieuchronnie trzeba się więc kierować nie tylko regułą, ale i zwyczajem. W Narodowym Korpusie Języka Polskiego jest tylko jeden przykład pisowni przecieżby wobec 111 przykładów przecież by. Jeśli nie kieruje Pani swojej wypowiedzi do językoznawców polonistów, lepiej zastosować pisownię rozdzielną – jest mniej prawdopodobne, że zostanie uznana za błędną.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego