przecinek a imiesłowowy równoważnik zdania

Zawsze podczas pisania uważnie stawiam przecinki przy imiesłowach zakończonych na -ąc, -łszy, -wszy (wg zasady nr 367 w słowniku ortograficznym PWN) i to samo zalecam znajomym. Mam jednak pewne wątpliwości, bo i w prasie często przecinki w tych miejscach są pomijane, i w wielu książkach (zwłaszcza starszych – ostatnio zauważyłem to u Lema). Czy to tylko nieznajomość reguły lub traktowanie jej dość pobieżnie, czy jednak rzeczywiście czasem (a jeśli tak, to kiedy?) można sobie darować taką pedantyczność?
Obustrone wydzielanie imiesłowowych równoważników zdania przecinkami jest rozwiązaniem bezpiecznym. Do niedawna obowiązek taki dotyczył tylko równoważników rozwiniętych, możliwe więc, że niektórzy autorzy nie przyswoili sobie nowej reguły lub że nie stosują się do niej świadomie (tym bardziej, że w słownikach ortograficznych PWN jest ona sformułowana mało kategoryczne i wygląda raczej na zalecenie). Jeśli chodzi o książki, to niektóre są wciąż drukowane ze starych materiałów poligraficznych, przygotowanych przed wprowadzeniem nowej reguły.
Mirosław Bańko, PWN