przecinek przed i

Witam,
czytając artykuł w jednej z gazet internetowych, natknąłem się na fragment: „(…) wydali komunikat, że to nie oni wymyślili reklamę na murze Służewca, i zamilkli. Pomiędzy mną a moim znajomym wywiązała się dyskusja na temat tego, czy przecinek przed i jest postawiony poprawnie. Niestety nie doszliśmy do porozumienia, dlatego zwracam się z prośbą do ekspertów o rozstrzygnięcie sporu.
Czasem trzeba postawić przecinek przed słowem i, m.in. wtedy, gdy zamyka on jakąś całostkę składniową obustronnie wydzieloną przecinkami. Tak właśnie jest w cytowanym zdaniu, gdzie przecinkami wydzielono słowa „że to nie oni wymyślili reklamę na murze Służewca”. Gdyby je pominąć, pozostałoby zdanie: „Wydali komunikat i zamilkli”. Zakładam, że wyraża ono sens zgodny z intencją nadawcy tekstu.
Gdyby zabrakło przecinka przed i całe zdanie miałoby sens inny, informowałoby, że „nie oni wymyślili reklamę na murze Służewca i zamilkli”. Przypuszczam jednak, że nie taka była intencja piszącego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski