przeciwskuteczny

Czy słowo przeciwskuteczny 'taki, który przynosi przeciwny skutek' jest poprawnie zbudowane i można go bez obaw używać?
Niełatwo znaleźć dokładny model dla tego słowa. Liczne przymiotniki typu przeciwzmarszczkowy tłumaczą się według wzoru: 'działający przeciwko… (np. zmarszczkom)'. Tymczasem przeciwskuteczne działania nie są wymierzone przeciwko skutkom czegoś, tylko same wywołują skutki przeciwne do zamierzonych.
Niemniej jednak przeciwkuteczny to słowo zrozumiałe, nie bardzo rzadkie, co więcej – trudno je zastąpić innym przymiotnikiem. Czy można go bez obaw używać? Właściwie żadnego słowa nie można używać bez obaw, bo zawsze może się znaleźć ktoś, kto uzna je za nadużycie. Z tego punktu widzenia najbezpieczniej byłoby milczeć. Milczenie jest znakiem zgody, uległości („Milczeć!”), czasem zakłopotania. Bywa jednak też traktowane jako brak szczerości, próba ukrycia złych zamiarów. Jak widać, nawet milczenie może być przeciwskuteczne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski