przekomarzać się i rozwydrzać się

Czy czasowniki przekomarzać się i rozwydrzać się mają cos wspólnego z komarem i wydrą?
Tak, wymienione wyrazy mają wspólne rdzenie: przekomarzać się pochodzi od komar, a rozwydrzać się od wydra. W języku polskim sposób tworzenia czasowników od nazw zwierząt jest dość produktywny. Posłużył się nim np. Julian Tuwim w wierszu Figielek (w którym wystąpiły m.in. rozindyczyć się – od indyk, zbaranieć – od baran, ale związek innego wymienionego tam wyrazu: słoń z czasownikiem słaniać się nie jest już tak jednoznaczny).
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski