przemierzyć 200 km

Które z poniższych sformułowań uważają Państwo za lepsze:
1) Z jaką średnią prędkością jechał pociąg, który odległość 200 km przemierzył w czasie 2 h?
2) Pociąg o jakiej średniej prędkości przemierzył odległość 200 km w czasie 2h?

Mam w tej sprawie inne zdanie niż niektórzy moi koledzy, a w żadnym źródle nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.
Prędkość pociągu nie jest jego stałą cechą, taką jak np. moc żarówki. Można powiedzieć żarówka o mocy 60 W, ale nie mówi się pociąg o prędkości 100 km na godzinę. Jasne jest więc, że pierwszemu zdaniu należy dać pierwszeństwo.
Radzę jednak zamienić przemierzył na pokonał, gdyż przemierzyć ma prawie zawsze osobowego agensa (co więcej, zwykle odnosi się do pieszej wędrówki).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski