przez internet czy w internecie?

Szanowni Państwo,
mam wątpliwość dotyczącą zakupów internetowych. Czy jeśli dokonujemy takich zakupów, to powinniśmy powiedzieć, że kupiliśmy coś przez Internet, czy w Internecie? Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
Z poważaniem
AK
I tak, i tak można powiedzieć. Mówić o zakupach przez internet, eksponujemy rolę internetu jako narzędzia; mówiąc o zakupach w internecie, wskazujemy na miejsce transakcji.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski