przy pół czarnej

Jakie słowo jest odmienione w zdaniu: „Plotkowały przy pół czarnej”? Jak będzie ono brzmiało w mianowniku? Półczarna? Pół czarnej?
Nie ma rzeczownika półczarna, a w zwrocie pół czarnej formalnie nieodmienny liczebnik występuje w różnych przypadkach: najczęściej w miejscowniku (jak w Pana przykładzie) bądź w bierniku („Zaprosił mnie na pół czarnej”), ale możliwy jest też np. dopełniacz („Nie obyło się bez pół czarnej”) i mianownik („Czeka ich jeszcze pół czarnej”). Samo słowo czarnej każdorazowo ma wartość dopełniacza.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski