przyczyny obiektywne

Coraz częściej słyszę wyrażenie przyczyna obiektywna, mające oznaczać przyczynę niezależną. Czy jest to poprawne zastosowanie przymiotnika obiektywny?
Nie chodzi tu po prostu o „przyczynę niezależną”, ale o przyczynę niezależną od danego podmiotu, czyli subiektu. Na przykład organizator imprezy sportowej, który odwołuje ją z przyczyn obiektywnych, chce przez to powiedzieć, że wina nie leży po jego stronie, lecz np. po stronie pogody.
Takie znaczenie słowa obiektywny daje się uzasadnić etymologicznie, poza tym nawiązuje do znaczenia dobrze znanego filozofom, którzy za obiektywne uważają to, co jest niezależne od poznającego podmiotu. Dlatego w przyczynach obiektywnych nie widzę nic niepokojącego językowo. Jedyne, co może martwić, to fakt, że pojęcie to bywa nadużywane i służy jako przykrywka dla czyjejś niestaranności lub niekompetencji (czyli przyczyn z pewnością subiektywnych).
Mirosław Bańko