przydomki podhalańskie

Dzień dobry,

czy nazwisko Karpiel-Bułecka powinno się zapisywać z łącznikiem?

Pozdrawiam

Określenia typu: Bułecka, Byrcyn czy Tutka to tzw. przydomki podhalańskie. Zasadniczo zapisuje się je rozdzielnie (bez łącznika), por. np. Gąsienica Byrcyn, Karpiel Bułecka, Trebunia Tutka. Często jednak przydomki te są zgłaszane oficjalnie i traktowane jako drugi człon nazwiska. Wówczas są zapisywane z łącznikiem, por. Andrzej Gąsienica Daniel, ale: Stanisław Gąsienica-Daniel; Władysław Trebunia Tutka, ale: Krzysztof Trebunia-Tutka. Wszystko zależy zatem od tego, czy Karpiel(-)Bułecka to nazwisko z przydomkiem, czy też nazwisko dwuczłonowe.

Adam Wolański