przykłady etymologii ludowej

Czy istnieje pokrewieństwo między wyrazami obłok i obły? Czy istnieje pokrewieństwo między wyrazem agrest i formantem agro-?
Wymienione wyrazy nie są spokrewnione, można je za to przytaczać jako przykłady tzw. etymologii ludowej, czyli nieuzasadnionego historycznie kojarzenia wyrazów ze względu na ich podobieństwo formalne i znaczeniowe. O agreście ciekawe hasło napisał Andrzej Bańkowski w wyczerpanym już pierwszym tomie Etymologicznego słownika języka polskiego.
Mirosław Bańko, PWN