przyłożyć ręki

Konopnicka pisze o Asnyku: „Dziedziczy wreszcie naród po tym wielkim pieśniarzu swoim tę moc pełnienia służby ideału, którą długo i obficie czerpać będą ze schedy czynów jego ci, co ręki przyłożą do zaczętych przez niego prac społecznych”. Własnie, dlaczego „ręki przyłożą” a nie rękę (ręce) przyłożą.
Pozdrawiam.
W słowniku Lindego jest tylko „przyłożyć ręki, pracy, sił do czego”, co można interpretować jako dopełniacz cząstkowy i uzupełniać w myślach o słowo trochę. Konstrukcja przyłożyć rękę jest późniejsza, a powstała prawdopodobnie z chęci nadania sensu mało zrozumiałej już konstrukcji partytywnej (jak rękę podzielić na części?). Współczesne słowniki notują obydwie postaci tego zwrotu: przyłożyć ręki i przyłożyć rękę. Natomiast przyłożyć ręce to innowacja poza normą, niegodna polecenia.
Mirosław Bańko