przymiotnik od cudzołóstwo

Czy przymiotnik od cudzołóstwo to cudzołożny, cudzołóżczy, czy może trzeba się zadowolić przymiotnikiem pozamałżeński?

Dziękuję
kzl
Przymiotnik cudzołożny był dawniej w użyciu, pojawiał się też przymiotnik cudzołóski, ale są one związane nie tyle bezpośrednio z rzeczownikiem cudzołóstwo, ile z czasownikiem cudzołożyć, z którym i ten rzeczownik jest związany. Słowo cudzołożny i dziś może być użyte, ale ze świadomością pewnej archaiczności. Określa ono tego, kto cudzołóstwo popełnił. Od słowa cudzołóstwo istotnie dość naturalny byłby przymiotnik cudzołóżczy, który mniej ściśle wiązałby sie z człowiekiem i mógłby być używany abstrakcyjnie. Jak dotąd z nim się nie spotkałem, ale, spotkawszy się, nie zdziwiłbym sie nadmiernie.
Pozdrawiam.
Jerzy Bralczyk